Bydlení
Nejvhodnější ubykací pro králíky jsou klece. V současné době je na trhu velký výběr různých klecí. Chcete-li si vybrat dobře, přihlédněte k následujícím vlastnostem.
Vždy platí, radši větší než menší. I když budete dopřávat svému mazlíčkovi volný pohyb, neměla by být jeho klec příliš malá. Základní pravidlo pro nejmenší klec platí, že by se králík podél kratší strany měl pořádně natáhnout a delší strana má být dvakrát tak dlouhá. Výška musí být taková, aby králík mohl pohodlně panáčkovat. Protože si většinou kupujete mládě, u kterého si nedokážete představit jak bude velké v dospělosti, měly by být minimální rozměry (!!!) klece 80 x 40 x 40 cm - to jsou rozměry vhodné pro opravdu malé zakrslé králíky jako jsou hermelíni a zakrslí barevní, kteří váží v dospělosti do 1,2kg. Výhodné je, když podlahová vana má vyšší stěny (alespoň 10cm), podestýlka potom tolik nevypadává a nebudete mít všude nepořádek a bobky. Přece jen si králík občas zahrabe, může se něčeho leknout a vystartovat, tak ať nemusíte každou chvíli vysávat, z čehož by jste vy ani králík neměli zrovna radost. Nepořádku úplně předejdete celoplastikovou klecí tzv. plastboxem, kde je mřížoví jen na vrchní straně, akorát si u tohoto boxu dejte pozor na špatnou cirkulaci čerstvého vzduchu, nesmí nikdy stát na sluníčku, mohlo by dojít k přehřátí.
Praktické jsou klece, které mají jak přední dvířka (když králík běhá venku a chce si skočit dovnitř vykonat potřebu nebo se napít a najíst), tak otevírání shora - pro pohodlné čištění. Také jsou šikovné jesličky na seno, lepší jsou ty co se dají připevnit zvenku (plastové), nezabírají místo uvnitř klece (dají se samostatně dokoupit, někdy jsou součástí výbavy klece).
Podestýlka
Na podlahu klece můžete dát vrstvu podestýlky z hoblin (nikdy nepoužívejte piliny, jsou prašné a králíkovi by způsobily dýchací problémy), velmi dobrá je i sláma, můžete použít i různé prodávané podestýlky pro domácí zvířata. Většina králíků je čistotná a vybere si roh klece, kam bude chodit na záchod. Tam mu umístíme misku s dobře sajícím materiálem, která se nám bude dobře vyjímat a čistit.
Nám se nejvíce osvědčily lisované piliny - granulky jako např. Jonáš a Cat´s Best Universal. Ty se po nasáknutí močí rozpadnou a dají se lehce vybrat (třeba lopatkou do kočičích wc), dosypete zas jen část suchých granulek. Výhodou je stálá čistota a sucho v kleci, snadná výměna.
Výbava
Domečky do klecí nejsou nutné, králík si vystačí se silnější vrstvou slámy nebo sena, ale když už domeček bude mít, určitě jím nepohrdne, bude se zde cítit bezpečněji.
Na klec je dobré umístit jesle, kam budete vkládat čerstvé seno. Není vhodné ho nechat volně ležet, protože se může znečistit a králík by mohl mít zažívací potíže. Na krmivo je nejlepší miska z těžkého porcelánu nebo kameniny, do níž budete sypat zrní. Misky z plastu nejsou vhodné, protože je králíci snadno převrátí a mohou je okusovat a úlomky mohou spolknout. Misky plechové jsou vhodné jen v případě, že se dají umístit na mřížoví klece, aby je králík nemohl převrátit - nejlepší jsou šroubovací do mřížoví. Dále je nutná voda. Nejvhodnější jsou napáječky, kde je voda stále čistá a po ruce a králíci se z nich bez problémů naučí pít i když na ně nebyli zvyklí. Osvědčily se nám klasické "kuličkové" napáječky, u některých druhů, které fungují třeba na stlačení můžou nastat problémy, že to králík nepochopí. Vodu můžete dát i do misek, ale budete jí muset i několikrát za den měnit, aby byla stále čistá.
—————